21 - 25 października 2014 | 18:00

100 lat temu rozpoczęła się wojna nazwana z czasem pierwszą światową. Traumatyczne przeżycia własne i cudze, doświadczenie globalnego kataklizmu, dramatyczny finał ustalonego porządku polityczno-społecznego, chaotyczny początek innego, ale też nostalgia za idealizowanymi starymi czasami i niepokój związany z nowymi od stulecia inspirują artystów i wciąż znajdują odzwierciedlenie w twórczości filmowej. Przegląd "Feldkino. I wojna filmowa" poprzez cykl spotkań z filmami i znakomitymi gośćmi przypomni, że dramatyczny XX wiek symbolicznie rozpoczął się w 1914 roku w Sarajewie, oraz że w Krakowie i Małopolsce na co dzień obcujemy z reliktami epoki, która wówczas zaczęła dobiegać końca. W programie opowieści o tragizmie i absurdzie wojny, wsparte komentarzem znawców historii, architektury, militariów i oczywiście sztuki filmowej.

Program:

21 października /wtorek/ | 18:00

SIGNUM LAUDIS | Signum Laudis
reż. Martin Hollý, Czechosłowacja 1980, 84'

1917 rok, front wschodni. Były handlarz końmi, kapral Hoferik, obejmuje dowództwo oddziału Wkrótce z rąk generała Bergera otrzymuje wysokie odznaczenie za służbę wojskową - Signum Laudis. Ale Monarchia Austro-Węgierska zaczęła się już rozpadać, a echa narastającego w Rosji rewolucyjnego wrzenia dobiegają do żołnierzy wszystkich armii. Hoferik staje się niewygodny.

GOŚĆ: Andrzej Chwalba - Historyk i eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, kieruje Zakładem Antropologii Historycznej w Instytucie Historii. Autor m.in. książek "Historia Polski 1795-1918", "Kraków okupacyjny", a ostatnio "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918".

22 października /środa/ | 18:00

BOŻE NARODZENIE | Joyeux Noël
reż. Christian Carion, Francja/Niemcy/Wielka Brytania/Belgia/Rumunia 2005, 116'

Grudzień 1914 roku, front zachodni. Z okopów strzelają do siebie żołnierze francuscy, brytyjscy i niemieccy. Zbliża się Boże Narodzenie i decydują się oni, bez informowania swych głównodowodzących, zawiesić broń i wspólnie świętować w imię europejskiej tradycji. Święta jednak trwają krótko, a dowództwo ma swoje plany. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.

GOŚĆ: Krzysztof Wielgus - Architekt i badacz historii, wykładowca Politechniki Krakowskiej. Znawca historii I wojny światowej i fortyfikacji Twierdz Kraków i Przemyśl. Autor m.in. książki "Rakowice-Czyżyny. Lotnisko Krakowa", członek kolegium redakcyjnego "Atlasu Twierdzy Kraków".

23 października /czwartek/ | 18:00

MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
Mogiła Nieznanego Żołnierza
reż. Ryszard Ordyński, Polska 1927, 71'

Kraków, 1916 rok. Kapitan Łazowski wyrusza na wojnę. W domu pozostaje jego kochająca żona Wanda i córka Nelly. W Rosji trafia do niewoli i od tej pory nie daje znaku życia. Po pewnym czasie w jego rodzinnym domu zostaje uznany za zmarłego, a jego żona postanawia powtórnie wyjść za mąż za profesora Głowińskiego. Nadziei na powrót ojca nie traci tylko jego córka.
Adaptacja powieści Andrzeja Struga (1922) pod tym samym tytułem.

GOŚĆ: Maciej Gil - Historyk kina i animator kultury filmowej, związany z krakowskimi kinami Agrafka i Kika, redaktor naczelny "X. Informatora Kin Studyjnych". Działacz ruchu dyskusyjnych klubów filmowych, dyrektor programowy Przeglądu Filmowego Kino na Granicy (Cieszyn/Český Těsín).

24 października /piątek/ | 18:00

ASY PRZESTWORZY | Aces High
reż. Jack Gold, Wielka Brytania/Francja 1976, 114'

Croft, młody brytyjski oficer, absolwent szkoły pilotów, przybywa na front zachodni, by toczyć powietrzną walkę z Niemcami. Dowódcą elitarnej eskadry jest cyniczny, zmęczony wojną Gresham, którego naiwny chłopak szczerze podziwia. Niebawem bezsensowne i błędne decyzje sztabu sprawią, że wojna odciśnie na Croftcie okrutne, traumatyczne piętno.
Adaptacja sztuki R. C. Sherriffa "Kres wędrówki" (1928, wyd. polskie 1930).

GOŚĆ: Andrzej Zaręba - Rysownik i felietonista, absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor animowanego filmu "Stupajkot 1", ilustrował m.in. "Gazetę w Krakowie" i książki Roberta Makłowicza. Znawca historii lotnictwa, autor książki "Orły Habsburgów".

25 października /piątek/ | 18:00

LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA
Lekcja martwego języka
reż. Janusz Majewski, Polska 1979, 96'

Młody porucznik Alfred Kiekeritz, cierpiący na poważnie zaawansowaną gruźlicę i odesłany do lekkiej służby na tyły frontu, pełni funkcję komendanta punktu etapowego w małej galicyjskiej mieścinie Turka. Mieszka w żydowskim hoteliku, którego właściciel jest niezwykle zaszczycony tak znakomitym i jedynym zresztą gościem. Kiekeritz nie czuje się tu jednak dobrze.
Adaptacja powieści Andrzeja Kuśniewicza (1977) pod tym samym tytułem.

GOŚĆ: Janusz Majewski - Reżyser, scenarzysta, pisarz i wykładowca. Absolwent Politechniki Krakowskiej i Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor kilkudziesięciu filmów i spektakli Teatru TV, m.in. "C.K. Dezerterzy", "Mała matura 1947", "Po sezonie", "Sprawa Gorgonowej", "Sublokator", "Zaklęte rewiry".

Bilety: 5zł

Organizator:
Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
Partner:
Małopolski Instytut Kultury